Przejdź do treści
4
1
2
3
Przejdź do stopki

Grupa witrażowa

Treść

Witraż to sztuka malowania światłem gdzie promień światła przechodzi przez kolorowe szkło, rozszczepia się, a następnie barwi w jaskrawe odcienie. Można powiedzieć, że na naszych oczach odbywa się powstawanie szczególnego rodzaju świetlnej kompozycji artystycznej.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Starym Sączu sztuka witrażu zagościła na dobre od wrześniu 2010 roku. Warsztaty odbywają się podczas zajęć popołudniowych w ramach treningu spędzania czasu wolnego. Podopieczni pod okiem terapeuty uczą się obróbki szkła metodą TIffany’ego. Uczestnicy grupy witrażowej mają możliwość zaznajomienia się z podstawowymi technikami wykonania witrażu przy użyciu taśmy miedzianej. Posługują się fachowymi narzędziami witrażowymi takimi jak nóż olejowy do cięcia szkła, łamacze, szczypce, szlifierka do szkła, lutownica. Zajęcia w pracowni kształtują umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność za powierzone obowiązki i narzędzia, a także uczą racjonalnie i ekonomicznie wykorzystywać posiadane materiały. Witraże wykonywane przez uczestników mają różne stopnie trudności: od prostych prac po dzieła składające się z kilkunastu elementów. Wyroby ze szkła opierane są na własnych pomysłach i gotowych wzorach. Poziom i zakres działań jest dostosowany do predyspozycji psycho-fizycznych uczestników biorących udział w zajęciach.

„Dzieła” pracowni witrażowej śds spotykają się z dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających placówkę, a także mających okazję zetknięcia się z naszymi pracami na różnego rodzaju wystawach i kiermaszach. Wiele wyrobów było podarowane w formie upominków dla osób zaprzyjaźnionych z naszymi podopiecznymi oraz sponsorów i darczyńców. Prace wykonane w grupie witrażowej były również wystawiane w Galerii ,,Pod Gniazdem”, a obecnie zdobią ściany i okna ŚDS są to m.in aniołki, kwiaty, motyle, ptaki. Jedna z prac wykonana przez uczestnika zajęć została wyróżniona w ponad powiatowym konkursie plastycznym pt.: Podróż moich marzeń gdzie oceny dokonywało profesjonalne jury z PWSZ w Nowym Sączu.

Sztuka witrażu wymaga opanowania trudnej techniki, skupienia i często dużego wysiłku, ale mimo trudu daje wiele radości i satysfakcji z pięknych efektów pracy. Wykonując wiele ciekawych wyrobów wymagających cierpliwości i dokładności - uczestnicy grupy witrażowej rozwijają zdolności manualne oraz wyobraźnię artystyczną. Dzięki zajęciom stają się bardziej otwarci, chętniej podejmują nowe wyzwania. Dla jednego z uczestników zajęć jest ,,fajną i przyjemną formą spędzania czasu wolnego” , natomiast dla innego jest ,,to czas zabawy kolorowymi szkiełkami i światłem”. Praca w grupie witrażu uwrażliwia na piękno, kształtuje osobowość, pozwala wyrazić swoje uczucia i emocje.

26067